Quo vadis, Fibaro ?

img-alternative-text

Och Fibaro,
Nie będę narzekał (może) troszkę, a postaram się być rzeczowy i konkretny. Nie chodzi mi o to żeby Was hejtować, a oto żeby inni wiedzieli z jakim produktem maja do czynienia. Opisze swoje doświadczenia z Fibaro Wall Plug HK.

Godzina 0:00
Otrzymuje produkt, po blisko 1,5 miesiącach prób kupna poprzez gdańskiego przedstawiciela DSC Digital System Center, który to twierdził, że najpierw nie ma na magazynie, że zostały wycofane itp. W końcu trafiam na firmę FIBARO GDYNIA, która rzeczowo podchodzi do sprawy i wysyła produkt w ciągu 24 godzin od daty złożenia zamówienia.

Godzina 0:05
Wyciągam produkt z pudełka i zaczynam konfiguracje. Pierwsze schody.
Mój router nie chce połączyc się z Fibaro, informują mnie o niekompatybilości urządzenia ? Co ?? Router od Apla niekompatybilny z Home Kit ?? Dzwonię na wsparcie:

Reset, reset, reset routera, reset, teraz uwaga, wyłączenie sieci 5GHz w routerze (sic). Po 2 godzinach pan ze wsparcia się poddał, twierdząc , że to wina routera i trzeba by go zmienić (lol) ciekawe co na to Apple ???

img-alternative-text

Godzina 2:00
Nie poddaję się, siedzę, resetuję,uruchamiam, sprawdzam ustawienia rutera i nagle coś zaskakuje i działa. Aplikaca Home w moim iphonie widzi podłączone urządzenie – Hurra ( nie wiem co bylo przyczyną i jak udało się to naprawić, ale najważniejsze, że działa. Powoli zapominam już jak pomoc techniczna wystawiała mnie do wiatru, zostawiając samego na pastwę Wall pluga i routera od Apple 🙂 Zapominam już te wszystkie złe słowa, które wypowiedziałem na głos w Waszym kierunku, przecież najważniejsze – działa. Jesteście młodą firmą, jeszcze sporo musicie się nauczyć, więc puszczam to w niepamięć, Najważniejsze, że spełnia swoją funkcję. Produkt sam się obroni, a do tego z nadrukiem „made in Poland.

Godzina 3:00
Czas na aplikację na iOS do sterowania. Pamiętając opisy na stronie www oraz filmy które obejrzałem, szukam tak bardzo reklamowanych przez Was funkcji. Głównym powodem zakupu WP była możliwość monitorowania kosztów z użycia energii oraz info o wyłączonym sprzęcie (nagły spadek poboru). NIESTETY tych funkcji nie ma albo nie działają. Chociaż aplikacja podaje (lub nie ale o tym za chwile) ilość zużytych KWh, to nie można już definiować stawki za kilowat, a co w związku z tym kosztów jego zużycia (ta funkcja dostępna jest tylko w Wall Plug-u Z wave). POWIADOMIENIA -ustawiłem trigger miedzy 5W a 400W żeby dostawiać informacje o tym jak pracuje urządzenie. Według mojego rozumowania powinienem otrzymywać powiadamiania kiedy te wartości zostaną przekroczone??! Nigdy nie dostałem powiadomienia systemowego. Raz czy dwa będąc w aplikacji pokazała ona , że wartość 400 W została przekroczona, ale przecież nie będę miał cały czas włączonej aplikacji żeby zobaczyć powiadomienie. W każdym innym przypadku powiadomienia nie działają! Wartości zużycia prądu nie są monitorowane na bieżąco, często zdarzało się że trzeba było „zabijać” aplikacje i uruchamiać ją ponownie, aby zobaczyć jaki jest rzeczywisty pobór prądu. Aplikacja wiesze się, zacina, freezuje, a co najważniejsze po prostu nie działa tak jak powinna( to nie może mieć miejsca w przypadku urządzenie z najwyższej półki cenowej).
I jeszcze taka mała uwaga co do samej ikony aplikacji – ten domek, wygląda jak apka dla dzieci z kolorowanki czy jakaś gra dla 4-latków, a nie aplikacja do zarządzania automatyką domu.

Godzina 5:00
Wychodzę na dwór, słabo to działa po lokalnej siec Wifi, zobaczymy jak się sprawuje po LTE. Mam w domu Ipada Pro który służy jako hub do urządzeń z Home kitem, niestety w tym przypadku jest jeszcze gorzej. Aplikacja systemowa DOM co chwilę uaktualnia WP, albo wcale go nie widzi (dodam, że inne urządzenia są widoczne). Jak już w końcu za którymś razem go zobaczy, to aplikacja Fibro go nie widzi i tak w kółko- reset, reset, reset.

Godzina 24:00
FIBARO WALL PLUG przestał działać !!!PO dobie moich zmagań, czasie i zaangażowaniu- on się poddał, nie ja 🙂
Reset, Reset, rest routera, reset iPada, reset iPhone – cisza.

img-alternative-textimg-alternative-text

 

 

 

 

Tak więc mój drogi Wall plug-u wracasz tam gdzie twoje miejsce- do pudełka i w drogę powrotna do producenta, który musi jeszcze sporo popracować, żeby zobaczyć moje pieniądze. W dobie tak wielkiej konkurencji jakościowej oraz cenowej przekierowuję swoje spojrzenie na producentów bardziej „sprawdzonych”.

Pozdrawiam zespół Fibaro,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *